Gāzes kondensācijas tehnoloģija - funkcija, ieguvumi un iespējamie ietaupījumi

Pieprasīt bezmaksas konsultāciju

Lai apsildītu telpu, katlam ir nepieciešama siltumenerģija. Jo vairāk siltumenerģijas tas patērē, jo lielākas ir turpmākās apkures izmaksas. Turklāt fosilā kurināmā, piemēram, dabasgāzes vai naftas, kā enerģijas avota sadedzināšana arī ietekmē vidi. Tieši šajā gadījumā kondensācijas tehnoloģija ir nozīmīga: tā palielina energoefektivitāti un līdz minimumam samazina CO₂ emisijas.

Daudzi iemesli, kāpēc izmantot gāzes kondensācijas tehnoloģiju

Tikai Vācijā vien pašlaik joprojām tiek izmantoti aptuveni divi miljoni apkures sistēmu, kas ir vecākas par 25 gadiem. Uzņēmēji bieži vien nemaz neapzinās, cik daudz naudas viņi lieki tērē par enerģiju, kas tiek bezjēdzīgi sadedzināta un kā neizmantots siltums izplūst caur skursteni. Turklāt šīs vecās sistēmas ietekmē mūsu klimatu, radot nevajadzīgi augstu CO₂ emisiju, un tādējādi veicina globālo sasilšanu.

Nekavējoties nomainot šīs sistēmas ar augstas efektivitātes gāzes kondensācijas katliem, kas apvienoti ar saules enerģijas tehnoloģiju, jūs varat samazināt enerģijas patēriņu līdz pat 35 procentiem. Tas nozīmētu desmit procentus no Vācijas kopējā enerģijas patēriņa, vienlaikus samazinot CO₂ emisijas par 54 miljoniem tonnu gadā.

Liels gāzes kondensācijas katlu klāsts

Pāreja no veca un neefektīva apkures katla uz enerģiju taupošu gāzes kondensācijas katlu ir ļoti ātra, neatkarīgi no tā, vai izvēlaties pie sienas montējamu un ļoti kompaktu gāzes katlu vai stāvvadu ar integrētu saules kolektoru. Īpaši savrupmāju, divģimeņu māju un nelielu daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem nebūs problēmu atrast piemērotu Viessmann katlu, kas atbilst visām viņu vajadzībām gan jaudas (līdz 80 kW), gan cenas ziņā. Un uz šo tehnoloģiju varēs paļauties arī nākotnē. Tas ir tāpēc, ka papildus dabasgāzei, sašķidrinātajai gāzei un biogāzes maisījumam gāzes kondensācijas katli ir piemēroti arī izmantošanai ar gāzes maisījumiem, kas satur līdz 20 procentiem ūdeņraža.

Gāzes kondensācijas katlu produktu klāsts

Kā darbojas gāzes kondensācijas tehnoloģija

Atšķirībā no pastāvīgas temperatūras un zemas temperatūras katliem gāzes kondensācijas tehnoloģijas darbību nevar vienkārši iedalīt sadedzināšanā, gazifikācijā un siltuma izdalīšanā. Starp pēdējiem diviem posmiem notiek arī dūmgāzu kondensācija.

Sadedzinot kurināmo, šajā gadījumā gāzi, papildus izmērāmai siltumenerģijai rodas arī dūmgāzes. Tās lielākoties sastāv no karsta ūdens tvaika, kura sastāvdaļas var būt skābas. Lai aizsargātu pašu katlu un dūmvadu sistēmu no šiem skābajiem ūdens tvaikiem, vecāki katli dūmgāzes izvada tieši gaisā. Atkarībā no apkures tehnoloģijas dūmgāzu temperatūra var sasniegt 200 grādus pēc Celsija. Tādējādi tiek apzināti novērsta ūdens tvaiku kondensācija dūmgāzēs.

To, ka karstā ūdens tvaiki joprojām satur enerģiju, var pierādīt ar vienkāršu triku: ja tu turēsi roku virs katla ar verdošu ūdeni, drīz vien pamanīsi šo enerģiju uz savas plaukstas. Tas ir tāpēc, ka tvaiks kondensējas uz plaukstas virsmas un tajā brīdī izdala latento siltumu, ko sauc arī par kondensācijas siltumu. Gāzes kondensācijas tehnoloģija ietver šī kondensācijas siltuma atgūšanu un pievienošanu sildāmajam ūdenim. Šim nolūkam karstās dūmgāzes pirms izlaišanas gaisā tiek izvadītas caur siltummaini.

Siltummainis ir izgatavots no mitruma un skābes izturīga nerūsējošā tērauda, un tā īpašā dizaina dēļ tas ir ļoti kompakts. Karstajām dūmgāzēm plūstot caur tā spirāli, tās tiek atdzesētas ar apkures ūdeni, kas no radiatoriem (atgaitas ūdens) plūst atpakaļ uz katlu. Dūmgāzes pakāpeniski kondensējas. Pēc tam siltums, kas rodas no ūdens tvaika, tiek nodots apkures sistēmai. Lai nodrošinātu kondensāciju, atgriezeniskā ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt robežvērtību 57 grādi pēc Celsija. Pretējā gadījumā karstās dūmgāzes nevar kondensēties. 

Tāpēc siltummainis ir svarīga gāzes kondensācijas katla sastāvdaļa, kas šajā tehnoloģijā ir neaizstājama. Tas spēj nodot iegūto kondensācijas siltumu apkures sistēmai praktiski bez zudumiem. Tādējādi līdz pat 98 % no karstajā gāzē esošās enerģijas tas pārvērš siltumā. 

 

Izplūdes gāzēs esošo ūdens tvaiku apzināta kondensācija rada kondensātu. To parasti var novadīt notekūdeņos (ne mazās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās), ja pH vērtība nav pārāk augsta. Turklāt drenāžas sistēmai jābūt skābes izturīgai. Aprēķiniem izmanto Vācijas Ūdens, notekūdeņu un atkritumu asociācijas (DWA) prakses kodeksu "DWA-A 251". Svarīgs faktors ir arī gāzes kondensācijas katla lielums. Ja nominālā apkures jauda ir mazāka par 25 kilovatiem (kW), kondensāts nav jāneitralizē. Ja tā ir no 25 kW līdz 200 kW, tieša novadīšana notekūdeņos ir atļauta tikai dažos gadījumos, atšķaidot ar notekūdeņiem. Gāzes kondensācijas apkures sistēmām, kuru jauda ir lielāka par 200 kW, neitralizācija parasti ir obligāta.

Papildus kondensāta novadīšanai dūmvadu sistēmai jābūt projektētai arī kondensācijas tehnoloģijai. Šajā gadījumā ir svarīgi, lai kondensātā esošās skābes daudzums nesabojātu sistēmu. Arī pozitīvais spiediens, kas rodas, izmantojot ventilatoru (piemēram, degļa ventilatoru), nedrīkst ietekmēt jauno dūmvadu sistēmu. Izmēģinātas un pārbaudītas ir dūmvadu caurules, kas izgatavotas no nerūsējošā tērauda vai speciālas plastmasas. Ja dūmvads jau ir uzstādīts, jauno cauruli parasti var ievietot esošajā dūmvadā. Ir iespējama arī izvadīšana uz ārpusi, neizmantojot esošo skursteni. Tomēr šajā gadījumā ir svarīgi konsultēties ar dūmgāzu inspektoru.

Plašāku informāciju par gāzes kondensācijas tehnoloģijas darbību var atrast arī rokasgrāmatā par gāzes apkuri heizung.de.

 

Mūsu eksperts Karstens Kūlmans skaidro, kā darbojas kondensācijas tehnoloģija.

Kā ietaupīt, izmantojot gāzes kondensācijas tehnoloģiju

Pateicoties papildu siltumam, ko iegūst no kondensētām dūmgāzēm, kondensācijas katli sasniedz līdz pat 98% sezonālo efektivitāti [pēc DIN], un tādējādi ir īpaši energoefektīvi. Šī funkcija ne tikai ietaupa vērtīgu enerģiju, bet arī aizsargā vidi, jo ievērojami samazina CO₂ emisijas. 

Centrālās apkures dublēšana ar saules enerģiju

Gāzes apkures sistēma ir viena no visbiežāk uzstādītajām apkures sistēmām šajā valstī. Tā īpaši izceļas ar savu kompakto konstrukciju un augsto energoefektivitāti. Tās efektivitāti un ekoloģiskos rādītājus var vēl vairāk palielināt, ja sistēmas īpašnieki izvēlas hibrīdrisinājumu, kas ietver gāzes kondensācijas tehnoloģiju un saules enerģijas izmantošanu. Saules sniegtā bezmaksas enerģija joprojām netiek pietiekami izmantota centrālās apkures un karstā ūdens uzsildīšanai, lai gan tas ir vistīrākais siltuma avots no visiem. Un tās bez maksas ir pieejams neierobežots daudzums. Modernizējot apkures sistēmu vai apkures katlu, ir jāapsver iespēja to apvienot ar saules siltuma sistēmu.

Viessmann gāzes kondensācijas katlus var darbināt mono vai duālajā režīmā. Lai nodrošinātu divrežīmu darbību kopā ar saules siltuma sistēmu, ir nepieciešama piemērota tvertne. Viessmann Vitocell klāsts ir ideāli piemērots saules kolektoru sistēmai. Neatkarīgi no tā, vai tās ir tvertnes karstā ūdens sildīšanai, kombinētās tvertnes vai karstā ūdens akumulatori, mūsu piedāvājumā ir ideāls tvertņu risinājums, kas atbilst visām vajadzībām.

Padoms: Saules sniegtā bezmaksas enerģija joprojām netiek pietiekami izmantota centrālās apkures un karstā ūdens uzsildīšanai. Modernizējot apkures sistēmu vai apkures katlu, jāapsver iespēja to apvienot ar saules kolektoru sistēmu.
Kā mēs varam jums palīdzēt?

Mūsu eksperti jums palīdzēs izvēlēties piemērotu apkures sistēmu jums.

Atrast ekspertu padomi