Decentralizētā ventilācijas sistēma - veidi un funkcijas

Pieprasiet ekspertu konsultāciju tagad
Foto: © jovana veljkovic / Shutterstock.com

Energosistēmu modernizāciju esošajās ēkās pastāvīgi veicina pieaugošās enerģijas izmaksas . Vecie mājokļi tiek visaptveroši modernizēti, un tagad to iedzīvotājiem tiek piedāvātas tādas ērtības kā energoefektīvi logi un durvis, sienu siltināšana vai jauna apkures sistēma ar ērtu karstā ūdens padevi.

Modernizācijas rezultātā vecie dzīvokļi ir arī tik hermētiski, ka tajos nav iespējama pietiekoša dabiska svaiga gaisa apmaiņa. Tā rezultātā iekštelpās ir augsts mitruma līmenis, kas var izraisīt pelējuma veidošanos, jo īpaši ēkās ar izolētām ārsienām. Īpaši apdraudēti ir telpu stūri pie ārsienām, jo tieši tur kondensējas mitrums. Šajā gadījumā vispiemērotākais risinājums ir decentralizēta ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanu.

Ar ko atšķiras decentralizētā mehāniskā ventilācija?

Decentralizētā ventilācija ar siltuma atgūšanu ne tikai nodrošina nepieciešamo minimālo gaisa apmaiņas ātrumu. Atgūstot siltumu no nosūces gaisa un nododot to aukstajam ieplūstošajam āra gaisam, ir nepieciešams mazāk siltumenerģijas. Tiek sasniegts līdz pat 90 % siltuma atgūšanas līmenis. Tas samazina apkures izmaksas un aizsargā vidi. Enerģija tiek izmantota ļoti efektīvi.

Viena no šīs tehnoloģijas īpatnībām ir salīdzinoši vienkārša uzstādīšana. Decentralizētās ventilācijas sistēmas var ierīkot atsevišķās telpās kur tas visvairāk nepieciešams. Nav nepieciešams uzstādīt gaisa sadales sistēmu ar gaisvadiem. Viss, kas nepieciešams vienkāršai uzstādīšanai, ir caurums sienā , kas izurbts attiecīgās telpas ārējā sienā iekārtas ievietošanai un elektrības pieslēgums. Dzīvojamās ēkas var aprīkot ar vairākām decentralizētās ventilācijas iekārtām, kas darbojas neatkarīgi viena no otras. Ir iespējama arī centrālās un decentralizētās ventilācijas sistēmu kombinācija. Sadaļā par ventilācijas sistēmām ir norādīts, kura sistēma ir vispiemērotākā konkrētajam īpašumam.

Kā darbojas decentralizētā ventilācija

Decentralizētās ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu galvenokārt iedala divās grupās: No vienas puses, ir iekārtas ar nepārtrauktu darbību un, no otras puses, iekārtas ar reverso darbību. Abus veidus var vadīt manuāli vai pēc pieprasījuma, izmantojot CO₂ vai mitruma sensorus. Tās tiek uzstādītas telpu ārējā sienā.

Decentralizētās ventilācijas sistēmas ar nepārtrauktu darbību sauc arī par pastāvīgajiem ventilatoriem. Tās ir ventilācijas iekārtas ar iebūvētu šķērplūsmas siltummaini. Šīm iekārtām ir divi ventilatori, kas vienlaicīgi piegādā gaisu. Tā rezultātā rodas divas gaisa plūsmas. Āra un pieplūdes gaisa plūsma iepludina telpā svaigu gaisu, savukārt nosūces   gaisa plūsma aizvada no telpas ārā "veco" gaisu. Šķērsvirziena pretplūsmas siltummainis ir novietots starp abām gaisa plūsmām. Tajā siltums tiek atgūts no iekštelpu gaisa un nodots pieplūdes gaisam. Tas nozīmē, ka, neraugoties uz nepārtrauktu ventilāciju, liela daļa siltuma paliek telpā.

Pateicoties iebūvētajiem filtriem un iekārtas konstrukcijai, telpās nevar iekļūt ne netīrumu daļiņas, ne troksnis no ārpuses. Pastāvīgie ventilatori var pievadīt gaisu un vēdināt atsevišķas telpas, un tos var uzstādīt ārsienā gan pieplūdes gaisa zonās (dzīvojamā istaba, guļamistabas vai bērnu istabas), gan nosūces gaisa zonās (virtuve, vannas istaba vai WC). Viena no iekārtām, kas izmanto šo darbības režīmu, ir Vitovent 200-D decentralizētā ventilācijas sistēma.

Pastāv arī citi apzīmējumi decentralizētām ventilācijas sistēmām piem. reversās darbības ventilācijas iekārtas. Atšķirībā no to nepārtrauktas darbības analogiem, reversās darbības iekārtām ir tikai viens ventilators un tāpēc katrā telpā jāuzstāda pāra skaits ar iekārtām. Divi pastāvīgi komunicējoši bloki nodrošina nepieciešamo komunikāciju starp divām atsevišķām iekārtām un nepieciešamo gaisa apmaiņas daudzumu. Kamēr viena iekārta nodrošina novadītā gaisa izvadīšanu, otra iekārta nodrošina svaiga gaisa ieplūšanu. Siltuma atgūšanai tiek izmantots siltuma akumulators, kas uz laiku kamēr iekārta strādā gaisa nosūces režīmā uzkrāj siltumu no nosūces gaisa un nodod to pieplūdes gaisam kad iekārta strādā svaiga gaisa pieplūdes režīmā .  

Citi decentralizētās ventilācijas ar reverso darbību darbības principa aspekti: abas iekārtas ir savstarpēji savienotas ar kontrolieri. Tas nodrošina, ka ventilatoru rotācijas virziens ik pēc aptuveni 70 sekundēm mainās un gaisa plūsma tiek virzīta pretējā virzienā. Šīm iekārtām ir arī filtri pret netīrumiem no ārpuses un aizsardzība pret ceļa troksni. Ar svārsta ventilatoru pāri var vienlaikus apgādāt ar gaisu un izvadīt gaisu no divām pieplūdes zonām, ja abas telpas ir savienotas. Parasti šīs iekārtas netiek uzstādītas nosūces gaisa zonās. Vitovent 100-D ventilācijas iekārta ir svārsta ventilators.

Plašākus padomus un informāciju par to var atrast sadaļā par mehānisko ventilāciju vietnē heizung.de.

Padomi decentralizēto ventilācijas sistēmu iegādei

Modernizējot vecākas ēkas, būtiska ir ventilācijas koncepcija. Galu galā pēc modernizācijas tās bieži vien sasniedz līdzīgus energoefektivitātes rādītājus kā jaunās ēkas. Praksē ir pierādījies, ka decentralizētās ventilācijas sistēmas ir vispiemērotākais risinājums esošajām ēkām. Pērkot jāpievērš uzmanība šādiem punktiem.

Meklējot piemērotu ventilācijas sistēmu, būtisks faktors ir modernizācijas apjoms. Galu galā, veicot pamatmodernizāciju, var sasniegt pavisam citus rezultātus nekā daļējas modernizācijas gadījumā. Atkarībā no ēkas īpatnībām modernizācijā var apsvērt arī centrālās ventilācijas sistēmas ierīkošanu. Jaunbūvē ir iespējams izmantot arī decentralizētu ventilācijas sistēmu. Tas, kura ventilācijas sistēma ir vispiemērotākā konkrētai ēkai, ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Cita starpā jāņem vērā ēkas dzīvojamās platības raksturlielumi, lietošanas veids un iedzīvotāju skaits.

Kā jau minēts, decentralizēto mehānisko ventilāciju galvenokārt raksturo tās izmantošana telpās. Katrai atsevišķai ventilācijas iekārtai ir nepieciešams savs elektrības pieslēgums. Atkarībā no ventilācijas iekārtas tas var būt 230 voltu pieslēgums, kā Vitovent 200-D gadījumā, vai datu kabelis, kā Vitovent 100-D gadījumā. Tā kā iekārtas tiek uzstādītas ārējā sienā, mājas īpašniekiem, iegādājoties decentralizēto mehāniskās ventilācijas iekārtu, jāņem vērā arī ēkas tips. Visbeidzot, izmantošanai jaunbūvē ir pieejami īpaši sienas bloki, kuros var ievietot ventilācijas iekārtas. Savukārt, modernizējot iekārtas, tās tiek uzstādītas, izmantojot izurbtu caurumu.

Sakarā ar to, ka novecojušais gaiss uzkrājas telpas augšdaļā, ventilācijas iekārtas, ja iespējams, jānovieto tuvāk pie griestiem. Lai gan iekārtas ir klusas, ļoti jutīgiem cilvēkiem gaisa plūsmas troksnis var radīt traucējumus. Lai no tā izvairītos, ventilācijas iekārtu izvietojums un konstrukcija ir iepriekš labi jāizplāno.

Salīdzinot ar centrālo mehānisko ventilāciju, decentralizētas ventilācijas sistēmas plānošanas izmaksas ir mazākas. Tomēr, lai nodrošinātu efektīvu un klusu darbību, ir nepieciešama montāžas firmas kompetence. Pieredzējis uzstādītājs ātri nosaka, kā noteikt ventilācijas sistēmas izmērus un kur ir optimālākais gaisa difuzoru izvietojums. Viņi arī palīdzēs izvēlēties piemērotu iekārtas tipu. Atkarībā no pieejamās vietas ir jāizvēlas vai nu ventilācijas iekārta ar iebūvētu šķērsvirziena siltummaini, vai arī iekārta ar vienu ventilatoru un keramisko siltummaini.

Decentralizētās ventilācijas izmaksas un subsīdijas

Decentralizēta ventilācijas sistēma veicina labāku gaisa kvalitāti un labāku ēku aizsardzību. Tās izmaksas ir saprātīgās robežās. Vairumā gadījumu decentralizētās ventilācijas iekārtu iegāde ir lētāka nekā centrālās ventilācijas sistēmas iegāde. Tomēr precīzas izmaksas var noteikt tikai katrai ēkai atsevišķi.

Kā mēs varam jums palīdzēt?

Mūsu eksperti jums palīdzēs izvēlēties piemērotu apkures sistēmu jums.

Atrast ekspertu padomi