Gaiss/ūdens siltumsūkņi - gaiss kā siltuma avots

Gaiss/ūdens siltumsūkņi ir viens no visbiežāk izmantotajiem apkures veidiem Eiropā .  

Gaiss/ūdens  siltumsūkņa darbība

To, kā siltumsūknis ražo siltumenerģiju, izmantojot gaisu, to var aprakstīt, izmantojot ledusskapja piemēru. Ja ledusskapis silto gaisu novada uz ārpusi, tad gaiss/ūdens siltumsūknis siltumu no apkārtējā gaisa ievada telpā. Precīzāk, ventilators aktīvi iesūc apkārtējo gaisu un nodod to siltumsūknī iebūvētajam gaisa siltummainim (iztvaicētājam). Tajā cirkulē aukstuma aģents, kas zemā temperatūrā maina savu fizikālo stāvokli un iztvaiko. Lai šo aukstuma aģenta tvaiku paaugstinātu līdz līmenim, ko var izmantot apkurei un karstā ūdens uzsildīšanai, to saspiež ar kompresora palīdzību. Sīkāks šā procesa apraksts ir sniegts sadaļā par gaisa siltumsūkņa darbību.

Gaiss/ūdens  siltumsūkņi ir vieni no visbiežāk izmantotajiem siltumsūkņiem. Tas ir ne tikai to salīdzinoši zemo ieguldījumu izmaksu dēļ, bet arī to dažādo uzstādīšanas iespēju dēļ.

Monobloka versijā visi siltuma ražošanai izmantotie komponenti ir izvietoti siltumsūkņa iekšpusē. Tā kā savienojuma caurules starp iekšējām un ārējām vienībām ir tikai piepildītas ar ūdeni, šīs vienības var ātri un vienkārši nodot ekspluatācijā. Darbu veicējam, lai veiktu šos darbus, nav nepieciešams sertifikāts , kas ļauj darboties ar aukstumiekārtām. Tā kā lielākā daļa iekārtu darbojas ļoti klusi, tās var novietot dzīvojamāstelpas pašā tuvumā.

Tā kā vecākas ēkas ir ļoti atšķirīgas atkarībā no to vecuma un vēstures, ir nepieciešami dažāda veida un apjoma darbi. Lai vecākā ēkā saprātīgi ierīkotu gaiss/ūdens siltumsūkni var būt nepieciešams atjaunināt gan telpas , gan pašu apkures sistēmu. Precīzu informāciju var sniegt tikai apkures iekārtu uzstādītājs pēc rūpīgas pārbaudes.

Vitocal 222-S: Gaiss/ūdens siltumsūknis ar ārējo bloku

Gaiss/ūdens  siltumsūkņa priekšrocības

Gaiss/ūdens  siltumsūkņa priekšrocības atšķiras atkarībā no perspektīvas. Lai labāk klasificētu šos siltumsūkņus, ir lietderīgi nošķirt to galvenās un specifiskākās priekšrocības.

Gaiss/ūdens  siltumsūkņa galvenās priekšrocības ir tā vienkāršās un daudzpusīgās uzstādīsanas iespējas .Sistēmas īpašnieki kļūst   neatkarīgi no kurināmā piegiegādēm , ir jānodrošina tikai elektrības pievads. Izmaksas par skursteņiem un to tīrīšanu kļūs par pagātni. Kad māju īpašnieki nolemj ekspluatēt  gaiss/ūdens siltumsūkni, viņi var rēķināties ar augstu darbības uzticamību un sava īpašuma vērtības pieaugumu. Gaiss/ūdens siltumsūkņu uzturēšanas izmaksas ir zemākas par sadedzināmā kurināmā iekārtu uzturēšanas izmaksām .

Tālāk sniegts pārskats par gaisa siltumsūkņa priekšrocībām:

  • Bezmaksas siltuma avots, kas pieejams jebkurā diennakts laikā
  • Salīdzinoši zemas ieguldījumu izmaksas
  • Kaskādes funkcija nodrošina iespēju palielināt jaudu
  • Nav nepieciešams atļaujas ierīkošanai
  • Piemērots gan jaunbūvēm, gan modernizācijas projektiem.

Izmantojot gaiss/ūdens siltumsūkni, sistēmas īpašnieki ne tikai saglabā zemas apkures izmaksas ilgtermiņā. Viņi arī ievērojami samazina CO₂ emisiju ietekmi uz vidi. Ja māju īpašnieki izvēlas arī siltumsūkņa elektroenerģiju iegādāties no ekoloģiskiem resursiem, sistēma var darboties pilnīgi CO₂ neitrāli.

Vides aizsardzība ir svarīga arī klimata politikas līmenī. Daudzi eksperti uzskata, ka enerģētikas pāreju var panākt ar siltumsūkņu palīdzību. Atslēgvārds: Sector coupling, t. i., elektroenerģijas un siltumenerģijas tirgu saprātīga apvienošana.  

Priekšrocības salīdzinājumā ar citiem siltumsūkņiem

Papildus apkārtējam gaisam arī zeme un gruntsūdeņi nodrošina siltumenerģiju, no kuras siltumsūkņi var ražot siltumenerģiju. Kad māju īpašniekiem ir jāpieņem lēmums par iegādi, viņiem nevajadzētu ignorēt  gaiss/ūdens siltumsūkņa priekšrocības salīdzinājumā ar citiem siltumsūkņu veidiem. To ir diezgan daudz.

Salīdzinot ar zeme/ūdens vai ūdens/ūdens siltumsūkņiem,  gaiss/ūdens siltumsūkņa ieguldījumu izmaksas ir salīdzinoši zemas. Viens no iemesliem ir siltuma avota izmantošanas veids. Atšķirībā no zeme-ūdens/ūdens siltumsūkņa nav jāveic zemes rakšana vai dziļurbumi. Tā vietā  gaiss/ūdens siltumsūkņa āra bloks ir daudzpusīgs uzstādīšanas ziņā. To var novietot uz pamatnes vai pie sienas, un tas iegūst siltumu no āra gaisa. Atkarībā no modeļa tā aizņemtā platība ir aptuveni viens kvadrātmetrs.

Gaiss/ūdens siltumsūkņa projektēšanas darbi ir nelieli, jo ir jāņem vērā tikai piemērota siltuma jauda un aizsardzība pret troksni. Atšķirībā no zeme/ūdens vai ūdens/ūdens siltumsūkņa nav nepieciešama oficiāla ierīkošanas atļauja.  

Modernie Viessmann  gaiss/ūdens siltumsūkņi darbojas ļoti klusi un to darbības laikā gandrīz nav dzirdami. Lai to panāktu, ir bijuši nepieciešami vairāki gadi intensīva pētnieciskā un izstrādes darba. Viessmann siltumsūkņi ir aprīkoti ar uzlabotu akustisko dizainu, kurā visas siltumsūkņa sastāvdaļas ir izstrādātas tā, lai līdz minimumam samazinātu troksni. Līdz minimumam ir samazināti zemas frekvences trokšņi, kas tiek uztverti kā īpaši kaitinoši.

Vēl viena gaiss/ūdens siltumsūkņa priekšrocība ir tā vienkāršā uzstādīšana. Atkarībā no modeļa to var uzstādīt vai nu pilnībā iekštelpās, vai ārpus telpām. Ja ir ierobežota telpa, optimāls risinājums ir dalītā tipa versija. Šajā gadījumā ierīce ir sadalīta iekšējā un ārējā blokā, un lielākā daļa sastāvdaļu, piemēram, ventilators, iztvaicētājs un kompresors, atrodas ārējā blokā. Iekštelpu blokā ir tikai kondensators un hidrauliskie komponenti, kā arī vadības bloks. Tā kā gaisa siltumsūkņu uzstādīšana ir vienkārša, tie ir ideāli piemēroti modernizācijas projektiem.

Vitocal 300-A: siltumsūkņa āra bloks

Iespējama arī pašvaldību un komerciāla izmantošana

Papildus atbildībai pret vidi viena no  gaiss/ūdens siltumsūkņa priekšrocībām ir tā, ka to var ātri un vienkārši uzstādīt, tie ir piemēroti gan pašvaldību īpašumiem , gan komerciālajā sektorā. Pašvaldību sektoram, piemēram, Vitocal 300-A piedāvā līdz 47,2 kilovatiem lielu nominālo siltuma jaudu. Tas ir izstrādāts tā, lai nodrošinātu optimālu trokšņu līmeni. Kaskādē ar 5 siltumsūkņiem tā jauda sasniedz 236 kilovatus.

Produktu klāsts:  Gaiss/ūdens siltumsūkņi

Vitocal 250-A un 252-A gaiss/ūdens siltumsūkņi ir īpaši piemēroti modernizācijas projektiem, bet Vitocal 200-S un 222-S gaiss/ūdens siltumsūknis - jaunbūvju projektiem. Salīdzinot ar zeme/ūdens sistēmu, ieguldījumi  gaiss/ūdens siltumsūkņa uzstādīšanā ir mazāki, jo nav nepieciešamas izmaksas ģeotermālā kolektora uzstādīšanai vai urbumu urbšanai ģeotermālajiem zondēm. Siltumsūkņus var uzstādīt gan iekštelpās, gan ārā. Uzstādīšana ārpus telpām ir īpaši telpiski efektīvs risinājums. Mājā pie sienas tiek uzstādīts tikai vadības bloks.

Kā mēs varam jums palīdzēt?

Mūsu eksperti jums palīdzēs izvēlēties piemērotu apkures sistēmu jums.

Atrast ekspertu padomi