Centrālā ventilācijas sistēma: funkcija, plānošana un uzstādīšana

Pieprasīt ekspertu konsultāciju
Sakopta dzīvojamā istaba simbolizē centrālās mehāniskās ventilācijas priekšrocības.
© 2M media / Shutterstock.com

Daudzi mūsdienu ēku projekti jau ir aprīkoti ar mehāniskās ventilācijas sistēmām. No vienas puses, tas prasa augstu energoefektivitātes līmeni, lai pēc iespējas efektīvāk un drošāk regulētu gaisa mitrumu telpās un no otras puses, to uzskata par komforta funkciju, kas palielina īpašuma vērtību.  

Viessmann centrālās ventilācijas sistēmas ir ļoti energoefektīvas. Jaudīgs siltummainis atgūst līdz pat 98 procentiem izvadītā gaisa latentā siltuma un izmanto to ieplūstošā svaiga gaisa uzsildīšanai. Tas jūtami samazina mājsaimniecības izdevumus, pateicoties ievērojami mazākam enerģijas patēriņam. Turklāt samazinās CO₂ emisijas, kas nozīmē, ka centrālās mehāniskās ventilācijas izmantošana samazina arī slogu videi.

Sīkāka informācija par centrālās ventilācijas īpašībām ir sniegta sadaļā Mehāniskās ventilācijas priekšrocības.

Kādam jābūt optimālajam mikroklimatam dzīvojamās telpās ?

Gaisa temperatūra telpās : 18 - 24'C                                                                                                                  Relatīvais gaisa mitrums : 40 - 55%                                                                                                                    CO2 ( oglekļa dioksīda ) līmenis telpās : līdz 800 ppm

CO2 vērtības 

līdz 400ppm , āra gaiss , svaigs gaiss                                                                                                    450ppm labs gaiss                                                                                                                                  800ppm gaisa līmenis kas saistās ar nelielām sūdzībām par nogurumu                                            1000ppm gaisa līmenis , kas saistās ar miegainību                                                                              2500ppm nevēlama ietekme uz cilvēka veselību , koncentrācijas un uzmanības zudums , paātrināta sirdsdarbība , slikta pašsajūta                                                                                                                  5000ppm līmenis , kas var izraisīt skābekļa trūkumu un iegūstot smadzeņu bojājumus ilgstoši atrodoties šādā telpā

 

Kā darbojas centrālās ventilācijas sistēmas

Galvenā atšķirība starp centrālo un decentralizēto ventilācijas sistēmu ir tās konstrukcija. Centrālajās ventilācijas sistēmās ir viena  ventilācijas iekārta, kas ar gaisa sadales sistēmas palīdzību novada svaigu gaisu uz telpām. Decentralizētās ventilācijas iekārtas ir atsevišķas vwentilācijas iekārtas katrai telpai kas iebūvētas konkrētās telpas ēku sienās. No turienes tās piegādā gaisu tikai telpai kurās tās ir uzstādītas .

Atkarībā no konstrukcijas veida centrālās ventilācijas sistēmas darbojas dažādos veidos.

Centrālo ventilāciju var iedalīt trīs grupās:

  • Vienkāršās nosūces gaisa sistēmas
  • kombinētās nosūces un pieplūdes gaisa sistēmas
  • sistēmas ar siltuma atgūšanu

Visvienkāršākajā konfigurācijā telpas gaiss ar ventilatora palīdzību tiek izvadīts uz āru. Šādu sistēmu gaisa difuzori parasti atrodas gaisa nosūces zonās. Tās ir, piemēram, virtuve, vannas istaba un tualete, kurās ir vairāk mitruma un nepatīkamu smaku salīdzinājumā ar dzīvojamām telpām, piemēram, viesistabām vai darba kabinetiem. Savukārt svaigs gaiss mājoklī nonāk tikai pasīvi caur gaisa difuzoriem ēkas norobežojošajās konstrukcijās, logu spraugās un durvju spraugās.

Mehāniskās ventilācijas sistēmas aktīvi iesūc gan pieplūdes, gan nosūces gaisu. Šīm kombinētajām nosūces un pieplūdes gaisa sistēmām ir centrālā ventilācijas iekārta un gaisa sadales sistēma. No telpām tiek novadītais "vecais" gaiss. un mājā aktīvi tiek pievadīts svaigs gaiss. Lai novērstu nevēlamu daļiņu iekļūšanu gaisā, kā arī trokšņa iekļūšanu, lielākā daļa sistēmu ir aprīkotas ar filtriem.

Centrālā pieplūdes un nosūces gaisa sistēma ar siltuma atgūšanu sastāv no ventilācijas iekārtas ar gaisa sadales sistēmu. Ventilācijas iekārtā ir divi ventilatori un siltummainis. Abi ventilatori tiek izmantoti gan gaisa ieplūšanai ēkā, gan gaisa izvadīšanai no ēkas. No vienas puses tiek pievadīts   svaigs āra gaiss un no otras puses tiek izvadīts "vecais" gaiss no telpām .  

Abas plūsmas izplūst caur siltummaini ventilācijas iekārtas iekšpusē. Vēsākos mēnešos siltums no nosūces gaisa tiek nodots pieplūdes gaisam. Šis darbības režīms nodrošina, ka ventilācijas sistēma no ēkas izvada pēc iespējas mazāk siltuma. Visas Viessmann centrālās ventilācijas iekārtas darbojas šādā režīmā. Tādējādi centrālā mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu darbojas identiski kā centrālā mehāniskā ventilācija ar nosūces un pieplūdes gaisa difuzoriem. Sadaļā par kontrolētu mehānisko ventilāciju ir izskaidrots, vai un kādiem īpašumiem ir piemērotas centrālās ventilācijas iekārtas.

Attēlā ir attēlota mājas centrālās mehāniskās ventilācijas sistēmas darbības shēma.
Centrālās mehāniskās ventilācijas darbības princips ar ventilācijas sistēmu

Centrālās ventilācijas sistēmas plānošana vecākās un jaunās ēkās

Ja māju īpašnieki vēlas iegādāties centrālo mehāniskās ventilācijas sistēmu, viņiem iepriekš rūpīgi jāizpēta un jānoskaidro prasības. Lai izvēlētos pareizu mehāniskās ventilācijas veidu būtu jānoskaidro sekojoši jautājumi :

  • Ēkas tips ( Jaunbūve , renovēta ēka ,vecāka ēka )
  • Ēkas kopējā paltība , istabu skaits  
  • Cilvēku skaits  
  • Personīgās prasības pēc gaisa kvalitātes

Lai precīzāk aprēķinātu pieprasījumu, jāņem vērā telpu un to iemītnieku skaits, kā arī to lietošanas paradumi. Neatkarīgi no pielietojuma jomas mājokļu īpašniekiem mehāniskās ventilācijas sistēmas plānošanu un ieviešanu vienmēr vajadzētu uzticēt speciālistam. Tas ir tāpēc, ka viņi var precīzi aprēķināt, cik lielai jābūt ventilācijas sistēmai, lai tā darbotos pēc iespējas efektīvāk. Turpmākajā sadaļā varat izlasīt, kam vēl mājokļu īpašniekiem un modernizētājiem jāpievērš uzmanība, izvēloties piemērotu ventilācijas sistēmu.

Nemodernizētās esošajās ēkās svaigais gaiss pasīvi iekļūst mājā caur ēkas norobežojošajām konstrukcijām, durvju un logu spraugām. Neraugoties uz to, šādās ēkās vēdināšanas sistēmas izmantošana ir laba ideja, jo pelējuma veidošanās risks joprojām ir ļoti augsts. Tomēr nemodernizētās vecās ēkās centrālā ventilācija ir iespējama tikai retos gadījumos. Tas ir tāpēc, ka tas prasa lielu plānošanas darbu, kas lielākoties ir lietderīgi tikai būvniecības vai modernizācijas posmā. Būtībā ir svarīgi atzīmēt: vecākās ēkās centrālās ventilācijas sistēmas izmantošana ir iespējama, taču tās uzstādīšana būs sarežģītāka. Tas ir tāpēc, ka ir jāveic izmaiņas ēkas konstrukcijā. Turklāt jādomā kur un kā samontēt gaisa cauruļvadu sistēmu .  

Jaunbūvēs bieži izmanto centrālo ventilācijas sistēmu. Tā tiek uzstādīta ēkas būvniecības agrīnā stadijā. Pēc ēkas pabeigšanas tā vairs nav redzama. Tāpēc centrālā ventilācijas sistēma jaunbūvē vienmēr ir jāplāno iepriekš. Dzīvojamām ēkām šim nolūkam tiek sagatavota ventilācijas koncepcija saskaņā ar DIN 1946-6. Ventilācijas sistēma tajā tiek izmantota, lai nodrošinātu minimālo ar veselību saistīto gaisa apmaiņas ātrumu un aizsargātu ēku no mitruma nelabvēlīgās ietekmes . Lielākā daļa ēku īpašnieku jau pirms būvniecības ir izvēlējušies kādu centrālo ventilācijus sitēmu. Optimāli plānojot un īstenojot, arī decentralizētā mehāniskā ventilācija varētu efektīvi apgādāt jaunas ēkas ar svaigu gaisu.

Attēlā redzama apkures sistēma kombinācijā ar Vitoair FS ventilācijas sistēmu.
Apkures sistēma kombinācijā ar Vitoair FS ventilācijas sistēmu

Gaisa sadales sistēmas uzstādīšanas iespējas

Centrālās mehāniskās ventilācijas darbības princips ietver arī gaisa vadu ierīkošanu. Ir vairāki uzstādīšanas varianti. Vispazīstamākās metodes ir šādas:

  • Uzstādīšana grīdas konstrukcijā
  • montāža betonā
  • montāža piekaramos griestos

Šāda veida instalācijas bieži izmanto jaunbūvēs. Sākotnēji tieši uz nepabeigtās grīdas tiek ieklāti plakani gaisa cauruļvadi, pēc tam uz tiem uzstāda izolāciju. Vajadzības gadījumā uz tās tiek ierīkotas grīdas apsildes caurules, pirms tiek uzklāta pēdējā kārta - segums. Pēc tam gaisa vadi vairs nav redzami. Tikai grīdas vai griestu difuzori liecina, ka zem tiem ir ierīkota ventilācijas sistēma.

Alternatīva gaisa vadu montāžai uz nepabeigtās grīdas ir montāža betonā. Šim nolūkam sākotnējā būvniecības posmā apaļos gaisa vadus parasti ievieto griestu tērauda stiegrojumā. Tikai pēc tam tiek ieliets betons. Šī uzstādīšanas metode ir piemērota gan daļēji gataviem griestiem, gan uz vietas ielietiem betona griestiem. Šīs uzstādīšanas priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešama papildu grīdas konstrukcija. Tomēr iepriekš ir nepieciešama detalizēta plānošana kopā ar būvinženieri.

Atkarībā no telpas augstuma ventilācijas sistēmas var iebūvēt arī piekaramos griestos. Gaisa cauruļvadi uz atsevišķām telpām ir integrēti piekaramajos griestos, lai tie vairs nebūtu redzami.

Kādas centrālās ventilācijas sistēmas piedāvā Viessmann?

Ēkas centrālās mehāniskās ventilācijas sistēma sastāv no ventilācijas iekārtas un gaisa sadales sistēmas. Gaisa sadales sistēma ir paslēpta grīdā vai iebūvēta sienā. Gaisa difuzori ir viss, kas paliek redzams. Gaisa apmaiņas daudzumu neatkarīgi regulē centrālā ventilācijas iekārta.

Ir pieejamas dažādas ventilācijas sistēmas

Atkarībā no ēkas īpašībām un personiskajām prasībām ir jāizskata dažādas centrālās ventilācijas sistēmas. Griestu iekārtas, piemēram, Vitoair FC  ir paredzētas ļoti nelielam uzstādīšanas augstumam, un tās var integrēt piekaramos griestos. Sienas iekārta, piemēram, Vitovent 300-W, ir nedaudz lielāka un var nodrošināt 225 m³/h līdz 600 m³/h gaisa plūsmas ātrumu.

Visas Viessmann centrālās ventilācijas iekārtas var vadīt, izmantojot gan ViCare, gan VitoGuide lietotnes. Lai to nodrošinātu, vadības sistēmai jābūt integrētai ar attiecīgo siltuma ģeneratoru izmantojot Vitoconnect . Tādējādi ventilācijas sistēma un siltuma ģenerators gan vizuāli, gan tehniski veido centrālo ēkas inženierkomunikāciju vienību. Kā piemēru var minēt Vitoair FS ventilācijas sistēmu, kam ir daudzpusīgas uzstādīšanas iespējas: zem griestiem, pie sienas vai bēniņos.

Visas Viessmann centrālās ventilācijas sistēmas ir aprīkotas ar siltuma atgūšanu. Tas nozīmē, ka tās no nosūces gaisa atdala siltumu un pēc tam nodod to pieplūdes gaisam. Tas palielina efektivitāti un ietaupa apkures izmaksas.

Plašākus padomus un informāciju par to var atrast sadaļā par mehānisko ventilāciju vietnē heizung.de.

Kā mēs varam jums palīdzēt?

Mūsu eksperti jums palīdzēs izvēlēties piemērotu apkures sistēmu jums.

Atrast ekspertu padomi