Ventilācijas sistēma - komforts un ēkas aizsardzība

Foto: © Suriya KK / Shutterstock.com

Ventilācijas sistēma galvenokārt nodrošina nepieciešamo gaisa apmaiņu dzīvojamās telpās. Tas ir nepieciešams vairāku iemeslu dēļ: No vienas puses, lai vienmēr uzturētu gaisa kvalitāti, un, no otras puses, lai palielinātu komfortu. Galu galā gaisa kvalitāte ir arī dzīves kvalitātes rādītājs. Papildus veselības aspektam ventilācijai ir vēl viens svarīgs aspekts - mitrums , kas ēkā rodas dažādos veidos. Tas ir jānovērš, lai novērstu mitruma radītos bojājumus un pelējuma veidošanos.

Normatīvie noteikumi par ēku ventilāciju

Stingrāki noteikumi jaunbūvējamām mājām un dzīvokļiem ir ļāvuši pēdējos gados panākt ievērojamu progresu dzīvojamo ēku energoietaupījuma un efektivitātes ziņā. Daudzām vecām daudzdzīvokļu mājām gadā vidēji uz vienu kvadrātmetru vēl joprojām ir nepieciešams vairāk nekā 200 kilovatstundu (kWh) enerģijas, jaunām ēkām šis rādītājs ir aptuveni četras reizes mazāks. Gada enerģijas patēriņš attiecas uz siltumenerģiju, kas jānodrošina, ņemot vērā pārvades un ventilācijas radītos zudumus.

Vācijas Likums par ēku enerģiju (GEG) nosaka, ka jaunbūvju norobežojošajām konstrukcijām jābūt pastāvīgi necaurlaidīgām gaisam. Dabiskā ventilācija caur  durvju un logu spraugām, kā tas ir ierasts esošajās ēkās, jaunajās ēkās vairs nenotiek. Tomēr ir jānodrošina minimālais gaisa apmaiņas daudzums, kas nepieciešams svaigam gaisam telpās un ēkas aizsardzībai no mitruma. 

Viessmann ventilācijas sistēmas atbilst visām DIN 1946-6 "Dzīvojamo ēku ventilācija" prasībām.

Mehāniskās ventilācijas darbības skaidrojums

Eksperti galvenokārt izšķir dabisko un mehānisko jeb kontrolēto mehānisko ventilāciju . Logu ventilācija ir viens no pazīstamākajiem un senākajiem dabiskās jeb brīvās ventilācijas veidiem. Pastāv arī spraugu ventilācija, jumta ventilācija un šahtas ventilācija. Ventilācijas procesu nodrošina tādi dabiskie spēki kā spiediena starpība starp iekštelpu un āra gaisu, termiskā augšupeja un, visbeidzot vējš. Tomēr daudzās ēkās dabiskā ventilācija nav pietiekama, lai nodrošinātu ēkas aizsardzību pret mitrumu un pietiekamu svaigā gaisa daudzumu .

Šajā gadījumā nāk talkā mehāniskā ventilācija, kas darbojas neatkarīgi no ārējās ietekmes un lietotājiem. Šajā kontekstā ir jāizskaidro četri termini, kuriem ir svarīga nozīme šīs funkcijas nodrošināšanā:

  • Āra gaiss: Tas attiecas uz svaigu āra gaisu, kas tiek pievadīts iekārtai
  • Pieplūdes gaiss: Tas ir āra gaiss kas ir izgājis caur iekārtu, un tiek nodots telpām kā svaigais pieplūdes gaiss.
  • Nosūces gaiss: Tas ir gaisa daudzums, kas atrodas telpā un tiek pievadīts iekārtai lai to caur iekārtu izvadītu ārā
  • Izplūdes gaiss: Tas ir nosūces gaiss kas ir izgājis cauri ventilācijas iekārtai un tiek izpūsts ārā

Kontrolētas mehāniskās ventilācijas jomā parasti izšķir centrālās un decentralizētās sistēmas. Atkarībā no pielietojuma jomas abām sistēmām ir individuālas priekšrocības. Abas spēj rekuperēt(atgūt) siltumu un tādējādi ievērojami samazināt siltuma patēriņu ar ventilāciju. Būtiska atšķirība starp ventilācijas sistēmām ir to individuālā konstrukcija. Kura ventilācijas sistēma ir vispiemērotākā konkrētai ēkai, var noteikt, konsultējoties ar speciālistiem.

Kā darbojas centrālā ventilācijas sistēma?

Centrālās mehāniskās ventilācijas gadījumā telpas ar svaigu gaisu apgādā viena ierīce. Šim nolūkam pie sienas vai griestiem tiek uzstādīta centrālās ventilācijas iekārta. Ventilācija tiek nodrošināta, izmantojot pievienotu gaisa sadales sistēmu, kas parasti ir paslēpta grīdas , sienas vai griestu konstrukcijā. Vienkāršākajā variantā šādai ventilācijas sistēmai ir tikai nosūces gaisa sistēma, kas izvada novadīto gaisu uz āru. Svaigais gaiss mājā iekļūst tikai pasīvi caur ēkas norobežojošajām konstrukcijām, durvju spraugām, logu spraugām vai āra gaisa ejām.

Vai arī pieplūdes gaiss no vienas puses nonāk pieplūdes gaisa zonās (dzīvojamās istabās, bērnu istabās vai guļamistabās), bet nosūces gaiss tiek izvadīts no nosūces gaisa zonām (virtuvē, vannas istabā vai tualetē) no otras puses. Centrālās sistēmas galvenokārt izmanto jaunbūvēs, jo ir nepieciešams lielāks ieguldījums plānošanā. Taču tās var izmantot arī vecākās ēkās. Piemēram, modernizācijas gaitā sistēmu var iebūvēt piekaramajos griestos.

Kā darbojas decentralizētā ventilācijas sistēma?

Atšķirībā no centrālās sistēmas visu dzīvojamo telpu neapgādā viena iekārta. Tā vietā atsevišķu telpu apgādei ar svaigu gaisu izmanto vairākas kompaktas sienas ventilācijas iekārtas. Ierīces parasti tiek uzstādītas tieši apgādājamo telpu ārējā sienā. Gaisa cauruļvadi nav jāierīko. Tāpēc decentralizētās sistēmas ir īpaši piemērotas modernizācijai, jo ir nepieciešams tikai izurbts caurums ārējā sienā un elektrības padeve. Tomēr decentralizēto mehānisko ventilāciju var uzstādīt arī jaunbūvē. Šī iespēja ir īpaši interesanta daudzdzīvokļu ēkās (tikai atsevišķās telpās) .

Atkarībā no iekārtas konstrukcijas izšķir nepārtrauktu darbībs un reversīvās darbības iekārtas. Reversīvās ventilācijas iekārtas darbojas pārmaiņus izplūdes vai pieplūdes gaisa režīmā. Šādas sistēmas izveidei ir nepieciešamas divas iekārtas un divās sienu atveres. Abas vienības sazinās ar kopīgu kontrolieri un cikliski maina savus darbības virzienus . Sistēmās ar nepārtrauktu darbību abas gaisa plūsmas plūst caur vienu bloku bez pārtraukuma. Šādas sistēmas uzstādīšanai ir nepieciešams tikai viena iekārta.

Sīkāku informāciju par centrālās un decentralizētās ventilācijas atšķirībām un līdzībām var atrast sadaļā Centrālās un decentralizētās mehāniskās ventilācijas salīdzinājums.

Mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu

Siltuma atgūšana ir īpaša kontrolētas mehāniskās ventilācijas iezīme. Neatkarīgi no tā, vai tā ir centrālā vai decentralizētā sistēma, iebūvēts siltummainis atgūst siltumu no novadāmā telpas gaisa un nodod to pievadāmajam aukstākajam āra gaisam, kas ieplūst no ārpuses. Līdz ar to mūsu siltuma ģeneratoram vairs nav jāsilda pilnīgi auksts pieplūstošais svaigais gaiss un tā mēs ievērojami samazinām ēkas siltuma patēriņu un apkures izmaksas .

Ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu galvenā iekārta ir siltummainis. Viessmann centrālās ventilācijas iekārtās tiek izmantoti šķērsplūsmas siltummaiņi. Tie ir konstruēti tā, ka nosūces un pieplūdes gaiss - atdalīti viens no otra ar vairākiem polimēru slāņiem - plūst viens gar otru. Abas gaisa plūsmas nesajaucas, bet izplūstošais siltais telpas gaiss nodod siltumu pieplūstošajam vēsākajam svaigajam āra gaisam. Daudziem mājokļu īpašniekiem, kuri vēlas iegādāties centrālo mehāniskās ventilācijas sistēmu, šī funkcija ir ļoti svarīga.

Entalpijas siltummainis ir šķērsvirziena pretplūsmas siltummainis, kas papildus siltumam var atgūt arī mitrumu no nosūces gaisa. To panāk ar daļēji caurlaidīgas membrānas palīdzību. Membrāna caurlaiž cauri tikai mitrumu un siltumu, bet smakas un netīrumi tiek aizturēti. Entalpijas siltummaiņa izmantošana ir īpaši noderīga ziemā, kad āra gaiss ir salīdzinoši sauss.

Kādas ir kontrolētas mehāniskās ventilācijas priekšrocības?

Mehāniskās ventilācijas sistēmai ir daudzas priekšrocības salīdzinot ar dabīgo ventilāciju. 

Lai nodrošinātu pastāvīgi augstu gaisa kvalitāti, visās telpās ik pēc divām līdz trim stundām ir jāmaina viss gaiss. Kā jau minēts iepriekš, jauno un modernizēto ēku gaisu necaurlaidīgās norobežojošās konstrukcijas neļauj tam notikt dabiskā ceļā. Nepieciešamo gaisa apmaiņas biežumu nevar nodrošināt atverot tikai logu salīdzinot ar mehānisko ventilāciju  , kas spēj nodrošināt telpas ar pietiekamu svaiga gaisa daudzumu jebkurā diennakts laikā neatkarīgi vai mājas kāds ir vai nav . 

Klasiskā ventilācija atverot logu tiek uzskatīta par neefektīvu, jo īpaši, ja tā tiek izmantota nepareizi. Daudzi cilvēki mēdz atvērt tikai logu augšdaļu, uzskatot, ka tādējādi siltums neizplūdīs no telpas. Tomēr notiek tieši pretējais un siltais iekštelpu gaiss kas ir vieglāks par auksto gaisu nekontrolēti izplūst pa logu. Tādējādi mēs tikai palielinām  savas apkures apkures izmaksas , bet vēlamo efektu - svaigu gaisu telpā nepanākam. Kontrolēta mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu piegādā tieši tik daudz svaiga gaisa, cik nepieciešams, un no izlietotā telpas gaisa atgūst arī siltumu ko atvērta loga gadījumā jūs vienkārši izlaižat ārā .

Nepareizas dzīvojamo telpu ventilācijas risks ir saistīts ar nepietiekamu mitruma novadīšanu. Dienas laikā ūdens tvaiku veidā iekštelpu gaisā izdalās vairāki litri ūdens. Četru cilvēku mājsaimniecībā, gatavojot ēdienu, mazgājoties dušā, žāvējot veļu vai laistot puķes, dienā rodas līdz 15 litriem ūdens. Tas palielina relatīvo mitrumu. Ja tas netiek novadīts, šis mitrums var kondensēties uz sienu virsmām, tādējādi izraisot pelējuma veidošanos, kas bojā ēku no iekšpuses. Kontrolēta mehāniskā ventilācija noņem mitrumu neatkarīgi no lietotāja, tādējādi aizsargājot ēkas konstrukcijas un nodrošinot, ka īpašums saglabā savu vērtību.

Attēlā ir parādīta plīts, duša, veļas mazgājamā mašīna un iekārta, lai ilustrētu, kādi un cik daudz ūdens tvaiku rodas, kas jānovada ventilācijas sistēmai.

Cita mehāniskās ventilācijas priekšrocības ir tā, ka ventilācijas sistēmās ir iebūvēti filtri. No vienas puses, tie aizsargā sistēmu pret piesārņojumu, no otras puses, tie filtrē daļiņas no āra gaisa un tādējādi aizsargā iemītniekus no ziedputekšņiem , it īpaši ja kādam no mājās ir alerģijas slimnieki.

Ventilācijas sistēma iepludina svaigu āra gaisu pieplūdes gaisa zonās un vienlaikus aizvada novadīto gaisu no nosūces gaisa zonām. Papildus pastāvīgai gaisa apmaiņai no izplūdes gaisa zonām dzīvojamās telpās nenonāk arī nepatīkamas smakas.

Vēl viena kontrolētas mehāniskās ventilācijas priekšrocība ir īpaši jūtama blakus intensīvas satiksmes ceļiem, kur ir liels troksnis un gaisa piesārņojums. Ja logi paliek aizvērti, trokšņa līmenis samazinās. Āra gaiss tiek attīrīts ar filtriem, pirms tas nonāk telpās.

Lai nodrošinātu dabisko ventilāciju, logiem jābūt atvērtiem. Taču pat tad, ja tiem ir tikai atvērta augšpuse, pastāv ievērojami lielāks ielaušanās risks. Mehāniskās ventilācijas sistēma ievērojami samazina šo risku. Logi var palikt aizvērti. Pareizi uzstādīta un noregulēta ventilācijas sistēma arī novērš caurvēju.

Bieži uzdotie jautājumi par kontrolētu mehānisko ventilāciju

Mēs esam apkopojuši visbiežāk uzdotos jautājumus un atbildes par šo tēmu mūsu rokasgrāmatā par mehānisko ventilāciju.

Ja laiku pa laikam vēlaties sajust svaigu vēju, protams, jebkurā laikā varat atvērt logus.

Atkarībā no ventilācijas iekārtas uzstādīšanas vietas , izvēlēto gaisa difuzoru veida un izvietojuma kā arī ventilācijas gaisvadu šķersgriezuma ventilācijas sistēmas var radīt troksni. Tomēr troksnis kopumā ir atkarīgs no pareizas sistēmas plānšanas , ieregulēšanas un montāžas . Troksni var samazināt integrētas plūsmu un skaņu optimizējošas sastāvdaļas kā arī trokšņu slāpētāji, ko var uzstādīt atsevišķos gaisa kanālos. Centrālā mehāniskās ventilācijas sistēma parasti ir nedaudz klusāka nekā decentralizētā sistēma un izvēloties pareizu sistēmu ar kvalitatīvu montāžu ikdienā ventilācijas troksnis mājsaimniecībā nav dzirdams . Piem. ventilācijas iekārtas 160m2 mājai radītais trokšņa līmenis ir līdzvērtīgs ledusskapja trokšņa līmenim , tikai  ņemiet vērā ka ventilācijas iekārta parasti ir paslēpta un nav novietota dzīvojamās telpās . 

Tā kā āra gaiss nav brīvs no putekļiem un piemaisījumiem, visās Viessmann ventilācijas sistēmās ir iebūvēti āra gaisa filtri. Atkarībā no pielietojuma jomas tiek izmantoti dažādu pakāpju filtri. Parasti tie ir vai nu rupjie filtri, vai smalkie filtri. Pēdējos sauc arī par ziedputekšņu filtriem. Lai aizsargātu gaisa sadales sistēmu nosūcamā gaisa pusē, nosūces gaisa filtri tiek iebūvēti ventilācijas atverēs vannas istabās, virtuvē un tualetēs. Tie droši novērš netīrumu nosēdumu iekļūšanu ventilācijas iekārtā un gaisa sadales sistēmā. Ventilācijas vienībām ir filtra nomaiņas indikators, kas norāda, kad ir nepieciešama filtra nomaiņa. Vajadzības gadījumā var iztīrīt arī gaisa sadales sistēmu.

Energoefektīvā mājā svaigs gaiss gandrīz nekad nenonāk pasīvi. Ventilācijas sistēmas ir projektētas tā, lai ēkā nepārtraukti ieplūstu tikai tik daudz gaisa, cik nepieciešams. Tāpēc ventilācijas sistēmai jāstrādā 24 stundas diennaktī. Tomēr, kad iedzīvotāji ir prombūtnē, sistēmu var darbināt ar samazinātu jaudu.

Viessmann mehāniskās ventilācijas lejupielādes un saites

Tālāk pievienotajā brošūrā atradīsiet visu, kas jums jāzina par mehānisko ventilāciju. Uzziniet vairāk par centrālās un decentralizētās mehāniskās ventilācijas sistēmu īpašībām un funkcijām. Pēdējās lappusēs atradīsiet skaidri un saprotami apkopotus atsevišķu iekārtu tehniskos datus.

Vai atsevišķā ierīce atbilst prasībām, lai to varētu izmantot dzīvojamā ēkā? Cik lieli ir gaisa plūsmas regulēšanas diapazoni un kāda ir ierīces energoefektivitātes klase? Atrodiet jums svarīgo informāciju turpmāk sniegtajās katra izstrādājuma datu lapās.

Kā mēs varam jums palīdzēt?

Mūsu eksperti jums palīdzēs izvēlēties piemērotu apkures sistēmu jums.

Atrast ekspertu padomi