Par spīti sarežģītiem apstākļiem pagājušajā gadā Viessmann grupa turpina nostiprināt savas tirgus pozīcijas

Allendorfa (Ēdera), 2016. g. 29. februārī – Visai sarežģītos tirgus apstākļos Viessmann grupa 2015. gadā spēja nostiprināt savas tirgus pozīcijas. Šis apkures, dzesēšanas un rūpniecisko iekārtu ražotājs ar darbību visā pasaulē ir palielinājis savu kopējo apgrozījumu par 4,1 procentiem, bet Vācijā pat par 5,9 procentiem. To ikgadējā preses konferencē uzņēmuma centrālajā birojā Ziemeļreinas Allendorfā (Ēderā) paziņoja tā vadītājs
profesors Dr. Martins Viessmanns (Martin Viessmann).

Apgrozījuma un strādājošo skaita rādītāji ar plus zīmi

Turklāt profesors M. Viessmanns informēja arī par apgrozījuma kāpumu. Pēc apgrozījuma 2,18 miljardu eiro apmērā 2014. gadā pērn šis rādītājs sasniedza 2,22 miljardus eiro, kas nozīmē pieaugumu par 1,8 procentiem. Uzņēmumu grupā strādājošo skaits ir pieaudzis aptuveni par 1,5 procentiem līdz 11 600 darbiniekiem. Izdevumi izpētei un attīstībai palika nemainīgi 4 procentu apmērā no apgrozījuma; kopumā tika investēti 100 miljoni eiro. Galvenie akcenti bija jaunā pētījumu un attīstības centra „Technikum” būvniecība, kas nākamgad jānodod ekspluatācijā, jaunu pārdošanas filiāļu izveide un projekti digitālās transformācijas ietvaros.   

„Esam apmierināti ar šiem rādītājiem“

Profesors Viessmanns atzīmēja, ka uzņēmums ir apmierināts ar šiem rādītājiem, ņemot vērā vispārējo tirgus attīstību. Pēc ilga perioda, kad uzmanības degpunktā galvenokārt bija atjaunojamo enerģijas veidu attīstīšana elektroenerģijas apgādē, tagad politiķi par otro tā sauktās enerģijas pārejas balstu ir atzinuši energoefektivitāti un atbilstoši tiek labāk apgūts milzīgais siltumenerģijas tirgus efektivitātes potenciāls. Tomēr apkures iekārtu sastāva modernizācija, kas jau sen bija jāīsteno, vēl arvien nav reāli uzsākta. Tā cēlonis ir ne tikai pašreizējie ietvara noteikumi, bet arī zemās naftas un gāzes cenas.

Tirgos vērojama neviendabīga attīstība

Vācijas siltumtehnikas tirgus 2015. gadā visā nozarē uzrādīja dalībnieku skaita pieaugumu par 4 procentiem līdz 710 000 siltuma ražošanas iekārtām, tomēr šis kāpums attiecas tikai uz gāzes un šķidrā kurināmā apkures iekārtām, ar biomasu kurinātās iekārtas zaudēja 18 procentus, siltumsūkņi 2 procentus un termiskās saules enerģijas sistēmas – 9 procentus no sava tirgus apjoma. Pārējos Rietumeiropas tirgos bija izaugsme par 1,6 procentiem līdz 5,1 miljonam siltuma ražošanas iekārtām kopumā. Sevišķi apgrūtināta ir tirgus attīstība vairākās
Austrumeiropas valstīs: ne tikai Ukrainā, bet arī Krievijā apkures enerģijas tirgū bija liels kritums. Ārpus Eiropas tirgus attīstība bija neviendabīga. Ziemeļamerikas tirgus bija izteikti stabils, toties Ķīnā dinamika ir ievērojami samazinājusies.

"Digital Energy Solutions"

Preses konferencē profesors Viessmanns iepazīstināja arī ar kopuzņēmumu „Digital Energy Solutions“, ko viņa uzņēmums pirms neilga laika izveidoja kopā ar koncernu BMW. „Digital Energy Solutions“ apvieno BMW un Viessmann kā savas nozares inovāciju līdera zināšanas. Kopuzņēmums sniedz atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, lai digitāli analizētu un
padarītu caurredzamu to enerģijas patēriņu ražošanai un administrācijai, kā arī optimizācijas rezultātā samazinātu CO2 izmešu daudzumu un ietaupītu enerģijas izdevumus.

Tas tiek panākts ar pārdomātu elektrības patēriņa kontroli, atjaunojamās enerģijas intensīvāku izmantošanu, enerģijas ražošanu uz vietas uzņēmumā un elektromobiļu iekļaušanu autoparkā. Turklāt piedāvājumā ietilpst uz informācijas tehnoloģijām  balstīta enerģijas izmantošanas elastīguma identificēšana, izveide un realizēšana. Kā pamatelementu šis kopuzņēmums izmanto nesen izstrādātu informācijas tehnoloģijas sistēmu gudrai energosistēmu digitālai pārvaldīšanai. 

Digitalizācija uzņēmumos

Arī ārpus šī kopuzņēmuma firmai Viessmann digitalizācija ir būtiska tēma, kā atzīmē tās vadītājs. Pēc enerģijas pārejas tas ir otrais lielākais izaicinājums, ar ko intensīvi nodarbojas Viessmann. Kopā ar tirgus partneriem uzņēmums gatavojas ieviest jaunas iestrādes un tālāk pilnveidot biznesa modeli, balstoties uz savu pamatkompetenci.

Cita starpā jau ir uzsākta uzņēmuma digitalizācija visos līmeņos. Tas attiecas uz pašu organizāciju, kas ne tikai tiek digitāli pārveidota, bet arī papildināta ar augsta līmeņa informātikas speciālistiem. Turklāt tiek pieskaņota strādājošo darba vide, lai kāpinātu darbinieku iniciatīvu un uzņēmējdarbības garu. Ar šādu pieeju uzņēmums plāno sekmīgi darboties arī digitalizācijas radīto darba kultūras izmaiņu apstākļos.

Daudzveidīgas savietošanas iespējas kā viens no būtiskajiem produkcijas raksturlielumiem

Papildus iepriekš minētajam, kā tika paziņots Pasaules vadošajā gadatirgū ISH 2015 Frankfurtē, turpmāk visu Viessmann siltuma ražošanas iekārtu galvenais raksturlielums būs daudzveidīgas  savietošanas iespējas. Šajā nolūkā tiks piedāvāts risinājums, ar kura palīdzību tirgus partneri varēs savienot apkures iekārtas ar internetu, izmantojot vienkāršu Plug&Play
instalāciju un Wi-Fi  bezvadu tīklu. Tas ļaus iekārtas ekspluatētājam ar viedtālruni ļoti viegli iestatīt temperatūru vai individuālus apkures laikus. Apkalpošanas tehniķis pēc iekārtas ekspluatētāja veiktas iepriekšējas aktivizēšanas var apskatīt apkures sistēmas darbības
parametrus, savlaicīgi konstatēt apkopes nepieciešamību un plānot veicamos darbus. Turklāt Viessmann piedāvā jaunu programmatūru, kas pārskatāmi vizualizē tehniķa apkalpojamās apkures iekārtas stāvokli attiecīgajā brīdī un nodrošina piekļuvi tās ekspluatācijas datiem.

„Heizungsprofi.de“

Ja agrāk 80 procenti no investīciju lēmumiem par jaunu apkures iekārtu tika pieņemti ar konkrētā objekta atbildīgā tehniķa iesaistīšanu, šodien gala lietotāji arvien vairāk atrod informāciju internetā un pēc īsa laika saņem šķietami pievilcīgus piedāvājumus. Šo jautājumu risināšanai Viessmann gada sākumā ieviesa interneta platformu „Heizungsprofi.de”, kurā uzņēmums izmanto tam zināmo, kvalitatīvo zīmolu plašo klāstu tiešsaistē, lai identificētu interesentus un nosūtītu viņus pie profesionāliem apkures sfēras uzņēmumiem konkrētajā pilsētā/lauku apvidū. Vienlaikus apkures kalkulators pēc attiecīgā specializētā uzņēmuma
iesniegtajiem datiem operatīvi izstrādā individuālu piedāvājumu par Viessmann produktiem, kas piemēroti konkrētajai situācijai un ņem vērā enerģijas pārejas koncepcijas prasības.

„Aktīvi līdzdarbosimies pašreizējo izmaiņu procesos“

Kopsavilkumā profesors Dr. Viessmanns atzīmēja, ka viņa vadītais uzņēmums aktīvi līdzdarbosies pašreizējo izmaiņu procesos šajā nozarē un kopā ar tirgus partneriem konsekventi izmantos atbilstošās iespējas.    

Iekārta enerģijas pārvēršanai gāzē tiek nodota ekspluatācijā

Pēc ikgadējās preses konferences Viessmann uzņēmuma galvenajā mītnē Allendorfā (Ēderā) tika atklāta pasaulē pirmā iekārta enerģijas pārvēršanai gāzē (Power-to-Gas), kas metāna
ieguvei izmanto bioloģisku procesu. Bez daudzajiem goda viesiem no politiķu un uzņēmēju aprindām pasākumā piedalījās arī Hesenes federālās zemes ministru prezidents Folkers Bufjē (Volker Bouffier).

„Šis uzņēmums ir viena no Hesenes starptautiski reprezentatīvajām „izkārtnēm”; tā tiešām ir svarīga Hesenes daļa”, savā apsveikuma uzrunā teica ministru prezidents. Šāda statusa apliecinājums papildus jaunajai iekārtai, kas nodrošina enerģijas pārvēršanu gāzē, ir arī ieplānotais pētījumu un attīstības centrs „Technikum“, kurā uzņēmums ir investējis 50 miljonus eiro, kā norādīja Folkers Bufjē.

Jauns mikrobioloģiskais process

Citās koncepcijās par enerģijas pārvēršanu gāzē metāna ieguve notiek ar ķīmiskām katalīzes metodēm, bet Viessmann grupas uzņēmums MicrobEnergy ir izstrādājis bioloģisku procesu, kas jau gadu tiek izmantots Allendorfā.

Šāds bioloģiskais metāna ieguves process izceļas ar augstu elastīgumu un tāpēc ir ideāli piemērots svārstīga enerģijas patēriņa apstākļiem. Izmantojot esošās biogāzes un notekūdeņu attīrīšanā izdalītās gāzes iekārtas, ir iespējams ievērojami samazināt investīciju apmēru enerģijas pārvēršanai gāzē, jo bieži vien transformatori un elektroenerģijas un gāzes apgādes tīkla pieslēgumi jau ir pieejami.